W końcu to zrobiłam. #mamczasrozmawiac

Listopad 23, 2017
mam czas rozmawiać3

Niedziela to w zasadzie jedyny dzień, kiedy spędzam czas z całą rodziną i nic mnie nie rozprasza (wtedy też – w co może trudno uwierzyć! –  jak najmniej staram się korzystać w telefonu). W ciągu tygodnia każdy ma swoje zajęcia. Moi dwaj synowie oprócz obowiązków szkolnych, mają wiele zajęć dodatkowych. Często niestety mijamy się, cały tydzień przebiega w szybkim tempie, a rozmowa ogranicza się do krótkich pogawędek.

 

Dopiero w niedzielę jest czas na duńskie hygge. Tego dnia nie gotuję. Zabieramy z mężem chłopaków na obiad do restauracji. Nie chcemy żeby nas cokolwiek rozpraszało. Jak w tekście piosenki „Ale za to niedziela będzie dla nas”. :)

Podczas tych cotygodniowych spotkań przy naszym stole jest zazwyczaj dużo śmiechu i wygłupów. Synowie wspominają zdarzenia z ostatnich dni, które niejednokrotnie staja się przyczynkiem do poważniejszych rozmów. Ostatniej niedzieli to ja jednak sprowokowałam, wydawałoby się trudny temat – ,,HIV jako choroba przenoszona droga płciową”.

Jeśli sami macie dzieci, to wiecie, jak to jest. Dziecko się rodzi maleńkie, później idzie do przedszkola, szkoły i pewnego dnia odwracacie się w kuchni, żeby podać kolację i widzicie przy stole prawie dorosłe dzieci ze swoimi sympatiami. Autonomiczne jednostki, dla których dawno przestaliście być całym światem. Tyle, że ONI są wciąż dla Was prawie całym światem. Dlatego też to na nas, jako rodzicach, ciąży odpowiedzialność za zrobienie absolutnie wszystkiego, co w naszej mocy, aby dać naszym potomkom poczucie bezpieczeństwa i odpowiednią wiedzę na temat zagrożeń, jakie może nieść życie i różnego rodzaju sytuacje.

8BFEC5F6-8F54-4CD4-B42B-DAA6C0B6BF4E

Wielu rodziców unika tematów tabu, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Przerzucamy obowiązek na innych i mamy nadzieję, że szkoła, edukacja społeczna, czy internet załatwią sprawę, a my unikniemy niewygodnych pytań i komentarzy.

W Polsce istnieje przeświadczenie, że problem HIV dotyczy raczej ludzi z innych kontynentów –  Afryki czy Ameryki. Niewiele osób jest świadomych tego, że wirus ten może pojawić się w życiu każdego człowieka niezależnie od wieku, płci i statusu społecznego. W Polsce wykryto około 22 tys. zakażeń, drugie tyle osób nosi w sobie wirus, nie wiedząc o tym! Co Wy na to?

Szczerze mówiąc mnie samą zmroziły statystyki, o których przeczytałam na stronie http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Postanowiłam nie przechodzić obok tej daty obojętnie i włączyć się do akcji #mamczasrozmawiac. Przede wszystkim dla zdrowia moich dzieci i kolejnych pokoleń.

C092B42D-D17F-4032-8C1D-3D95669BF62D

 

Tak więc niedziela, Obiad, Ja, Chłopcy i Mój Mąż. A ja ni z gruszki ni z pietruszki wypalam:

-A wiecie, że 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS? Chciałabym z Wami o tym porozmawiać.

Na początku widzę u chłopców zmieszanie i śmiech. Młodzi są – nie wiedzą, jak zareagować. Dlatego kontynuuję:

-Byłam dziś na stronie poświęconej danym i wiecie, czego się dowiedziałam? Że 40% osób zakażonych wirusem HIV to osoby młode – między 15 a 24 rokiem życia! Zakazić się można np. poprzez robienie tatuażu.

Na to mój syn:

-Mama, ale co Ty mówisz, przecież wiesz, że ja nie znoszę tatuaży, także spokojnie, nic mi nie grozi…

-Ale Synku, do zakażenia może dojść także poprzez kontakt płciowy. Ja nic nie sugeruję, nie myśl sobie. Wyczytałam jednak, że około 20 tys. osób w Polsce nawet nie wie, że są zakażone, a w tej puli są także osoby młode – twoi rówieśnicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zabezpieczać się podczas stosunków seksualnych.

Wielkie oczy i niedowierzanie na twarzach moich synów.

-Mamo, ale do czego Ty właściwie zmierzasz?

-Posłuchajcie, ja wiem, że może ta rozmowa nie jest łatwa. Nie rozmawiam z Wami dlatego, że Wam nie ufam, tylko dlatego, że Was kocham z całego serca i Wasze zdrowie jest dla mnie najważniejsze. Wiecie, że bez zdrowia nie ma nic. Nie liczą się pieniądze, miłość blednie, a inne problemy nabierają ciemniejszych barw. Proszę Was, dbajcie o siebie.

– Ale co Ty myślisz, że my się szlajamy z nie wiadomo kim?

-Wcale tak nie myślę, po prostu ważne by być świadomym zagrożeń. HIV może dotyczyć każdego z nas, dlatego ważne, by się badać w kierunku wirusa. Trwa akurat Europejski Tydzień Testowania (17.11-24.11) i zbliża się Światowy Dzień AIDS (1 grudnia), dlatego pomyślałam, żeby poruszyć z Wami ten temat.

 

A jak to jest u Was? Czy macie już takie rozmowy za sobą?

Jesli nie wiecie jak zacząć – zajrzyjcie tutaj po wskazówki http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/

Mnie bardzo pomogły!

 

Pamiętajcie też, aby testować się w kierunku HIV. Badanie można bezpłatnie i anonimowo wykonać w punktach PKD: (link do https://aids.gov.pl/pkd/)

8AAF698D-BED4-4B7F-977E-3EEF3ED92475

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply